czwartek, 9 października 2014

Design dla dzieci?

Dzisiaj rozpoczyna się wielkie święto designu!  Łódź Design Festival, bo o nim mowa już po raz ósmy przyciąga swoją formułą  wszystkich miłośników dobrego wzornictwa.   Chciałybyśmy zachęcić Was do udziału w tym wydarzeniu wraz z niebywałymi znawcami designu - dziećmi! Z myślą o nich organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które wprowadzą dzieci w świat sztuki użytkowej. Temat ten, na pozór zarezerwowany tylko dla "dojrzałego" odbiorcy na język najmłodszych przekładają autorzy warsztatów, spacerów czy kart pracy dedykowanych uczestnikom festiwalu. Poniżej znajdziecie według nas najciekawsze punkty programu których nie można przegapić! A o tym co się działo podczas ubiegłorocznej edycji LDF możecie dowiedzieć się z naszej fotorelacji tu.


Edukreacja to przestrzeni kreatywnej zabawy i nauki stworzonej z myślą o najmłodszych ! Cykl wydarzeń pod hasłem Edukreacja obejmuje:

Kalendarz!

To już trzecia edycja całorocznego przewodnika dla dzieci po świecie designu!   Tym razem wstęp do publikacji opracowała chyba najbardziej rozpoznawalna językoznawczyni Katarzyna Kłosińska, a odpowiedzi na pytanie  „Czy naprawdę wszystko trzeba zaprojektować?” szuka  dla najmłodszych autorka kultowego już wydawnictwa " D.E.S.I.G.N" Ewa Solarz. Ilustracje do każdej z trzynastu definicji  przygotował znany rysownik Paweł Jońca.

Karta pracy!

Zestaw kreatywnych ćwiczeń dla dzieci od 4 do 12 lat opracowało w tym roku Wydawnictwo Ładne Halo. Dzięki nim dzieci mają szansę wcielić się w rolę projektanta oraz uporządkować  wrażenia zgromadzone podczas spaceru po wystawach. Kartę pracy możecie pobrać tu lub w Bawialni!


oprac. graficzne Wydawnictwo Ładne Halo
oprac. graficzne Wydawnictwo Ładne Halo

                Bawialnia!

Po warsztatach i spacerach z Joanną Gusztą (Wydawnictwo Ładne Halo), warto skierować małe stópki do Bawialni, w której pod opieką zespołu z Różowych Okularów dzieci mają okazję aktywnie testować nowości ze świata designu (;
Dzięki portalowi Pakamera, Bawialnia została wyposażona w meble i zabawki młodych polskich projektantów, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię, kreatywność i umiejętności. W Bawialni dzieci znajdą między innymi: Mebelki „mali moderniści”, Rymowane cyferki, Filcowe abecadło, WOODEN STORY Shape Puzzle, Portret rodzinny II – puzzle, Namiot tipi w zygzaki, mała czarownica*
Mebelki „mali moderniści”


Namiot tipi w zygzaki

Warsztaty!


Warsztaty to nieodzowna część festiwalowego programu! Te dedykowane dla dzieci, zaskakują formą i tematyką ;) I tak w tym roku, dzięki profesjonalistom z branży filmowej czy architektonicznej najmłodsi uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in " Czy zabawy podwórkowe dziadków mogą być ciekawe?, Czy stworzenie filmu animowanego jest trudne?, Jak narysować komiks?, Co mówią nasze nosy?, Jak wykonać park miniaturkę?, a nawet spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak będzie wyglądać miasto przyszłości?"

Poniżej fragment zajęć "Schowana, dziwna i zaskakująca zieleń w mieście" prowadzonych w ubiegłym roku przez kolektyw Park no, który podczas tegorocznej edycji także poprowadzi zajęcia z zakresu miejskiego ogrodnictwa!

Park no. - Mini Parki i ich bardzo mali mieszkańcy

Park no. - Mini Parki i ich bardzo mali mieszkańcy

Spacery dla dzieci po wystawach!

Przewodniczką dla dzieci po wystawach dla dorosłych (Brave Fixed World i Strefa Testów) będzie współzałożycielka Ładne Halo Joanna Guszta. Przeprowadzi ona dzieci w aktywny sposób przez proces projektowania oraz zachęci do własnych eksperymentów. Jeśli jesteście zainteresowani spacerami koniecznie zajrzyjcie w ich harmonogram dostępny tutaj.

Brave New World to hasło klucz tegorocznej, edycji LDF. Jesteśmy bardzo ciekawe jaką perspektywę przyjęli kuratorzy rozwijając ten temat! Mamy nadzieję, że będziemy miały okazję przekonać się na własnej skórze "czy odważne projektowe działania niosą za sobą obietnicę zmiany naszego życia na lepsze". Wydarzeniu, jak co roku towarzyszy mnóstwo imprez, m.in. MEETBLOGIN w którym mamy ogromną przyjemność po raz kolejny już uczestniczyć (: Przed nami szereg warsztatów i wykładów, wrażeniami z których na pewno podzielimy się z Wami na blogu! Oczywiście to tylko ułamek z imponującej listy imprez i wystaw towarzyszących, obok Nocy Otwartych Pracowni, czy Targów Rzeczy Ładnych, które zamierzamy odwiedzić z naszym aparatem (:
2 komentarze:

  1. Wybieramy się całą ekipą ;-) Dzieciaki nie będą się nudzić, a i matce może uda się zerknąć co nowego w polskim dizajnie ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bosko! Mamy nadzieję, że na siebie wpadniemy ;) Pozdrawiamy ciepło całą gromadkę!

      Usuń